taxi-gliwice.pl | Warto wiedzieć
16559
page-template-default,page,page-id-16559,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-9.1.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive

Warto wiedzieć

Co oblicza taksometr ?

• opłatę początkową tzw. „Start” bądź „Trzaśnięcie drzwiami”.
• opłatę za przejechany kilometr na 1,2,3 lub 4 taryfie w RADIO TAXI DRAGON
• każdorazowe zatrzymanie taksówki i jej postój /np. na światłach bądź w korku/.

Kiedy stosuje się poszczególne taryfy ?

• Taryfa 1 obowiązuje w dni powszednie w godzinach 6,00 do 22,00.
• Taryfa 2 obowiązuje w nocy w dni powszednie w godzinach 22,00 do 6,00 oraz w niedzielę i święta całodobowo.
• Taryfa 3 obowiązuje w dni powszednie od 6,00 do 22,00 przy kursach poza strefę taryfy 1 , granice administracyjne miasta
• Taryfa 4 obowiązuje w nocy w dni powszednie w godzinach 22,00 do 6,00 oraz w niedzielę i święta całodobowo – przy kursach poza strefę taryfy 2 , granice administracyjne miasta.

Taryfa 3 i 4 – NIE DOTYCZY ŁABĘD I SOŚNICY tam Radio TAXI DRAGON kursuje BEZ STREF !!

Kiedy włącza się opłatę za postój ?

Opłata za postój włącza się automatycznie przy każdym zatrzymaniu taksówki np. przy sklepie , na światłach, przed przejściem dla pieszych itp.

Czy warto żądać paragonu za wykonany kurs ?

Oczywiście że tak! Na paragonie jest wiele ważnych informacji. Na przykład przy odzyskaniu pozostawionego przedmiotu w taksówce, ustaleniu taryfy na jakiej jechaliśmy, czy i w jakiej wysokości otrzymaliśmy rabat itp. Dla własnego dobra proszę żądać każdorazowo wydania paragonu – to podstawa do wszelkich reklamacji.

Czy to prawda że istnieją taksówki , które upodabniają się do taksówek korporacyjnych a takimi nie są ???

To smutne, ale prawdziwe. Są pseudo taksówkarze, którzy w celu przyciągnięcia klientów upodabniają się do taksówek korporacyjnych, przyklejają fałszywą nazwę nieistniejącej korporacji i fałszywy numer telefonu . Klient wsiadając do takiej taksówki myśli że jedzie taksówką firmową, w której obowiązują znane mu zasady i ceny. W razie wątpliwości można złożyć reklamację i zadzwonić do dyspozytora. Z reguły okazuje się, że to oszust stosujący o wiele wyższe stawki, a jak już odjedzie to możemy zapomnieć że go znajdziemy. Radzimy dokładnie przyglądać się taksówkom zwłaszcza w okolicach dworca.

Dlaczego należy starannie wybierać taksówki stojące przy dworcu PKP ?

Wybierać to mało powiedziane ! Unikać niektórych, trzymać się z daleka. To towarzystwo stoi tam od wielu lat, przypominając myśliwych tyle że polują nie na zwierzynę lecz na nieświadomego klienta. Radzimy dzwonić po taksówkę do korporacji i pod żadnym pozorem nie wsiadać do taksówek dworcowych.

Czy taksówkarz ma obowiązek wystawić rachunek za wykonany kurs ?

Taksówkarz ma obowiązek na żądanie klienta wystawić rachunek lub fakturę VAT (jeśli jest płatnikiem podatku VAT).

Pasażer może otrzymać albo paragon z kasy fiskalnej lub rachunek ( faktura VAT), nigdy obydwu dokumentów razem. Pasażer może odmówić zapłaty za kurs jeżeli kierowca nie wydał na żądanie paragonu lub rachunku.

Czy taksówkarz może nie włączać taksometru ?

Nie, to przestępstwo karno-skarbowe. Dla własnego dobra proszę nie zgadzać się na takie praktyki. Bywa, że kurs bez włączonego taksometru jest droższy od kursu według jego wskazań.

Czy taksówkarz ma prawo żądać zapłaty za nieukończony kurs z jego winy np. awaria ,brak paliwa, wypadek ?

Oczywiście, że nie. Taksówkarz ma obowiązek wezwać drugą taksówkę. Usługa niezakończona w miejscu wskazanym przez Klienta nie może być zapłacona.

Czy taksówkarz może żądać zadośćuczynienia finansowego za szkody wyrządzone w taksówce przez pasażera ?

Tak ma prawo żądać pokrycia kosztów naprawy uszkodzenia lub prania tapicerki itp.

Czy taksówkarz ma prawo odmówić zabrania pasażera ?

Tak ma takie prawo. Jeżeli Taksówkarz uzna, że Pasażer jest w stanie upojenia alkoholowego, jest agresywny, brudny i może to stanowić zagrożenie dla niego podczas prowadzenia pojazdu.

Czy taksówkarz może przyjąć w zastaw za wykonany kurs dokumenty ?

Nie, nie wolno mu przyjmować w zastaw żadnych dokumentów. W polskim prawie jest to karane.

Dlaczego kurs nie równy kursowi ? Jednego dnia płaciłem 17,60 zł a drugiego dnia na tej samej trasie zapłaciłem 20,40 zł ?

Przyczyny mogą być dwie. Możliwe jest, że kierowca kilka razy więcej niż zwykle zatrzymał się np. na światłach, stał w dłuższym korku niż zazwyczaj i włączył się licznik czasowy. Druga możliwość to nieprawidłowo działający taksometr i takie zdarzenie należy niezwłocznie zgłosić do firmy.

Czy taksówka musi być wyposażona w fotelik dla dziecka ?

Nie musi. Przepisy Kodeksu Ruchu Drogowego mówią, że taksówka nie musi mieć fotelika do przewożenia dziecka.

 

 

Design by vinao.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone